Logo
Cross

Co je kapitálový trh?

Eye

Zobrazení stránky: -

Vítejte na kapitálovém trhu

Mnoho malých a středních firem spojuje jedna potřeba – řešit financování svého byznysu. Podívejte se, jaké možnosti nabízí podnikatelům kapitálový trh a proč má smysl se o něj zajímat.

Na kapitálovém trhu jako doma

Světový nápad většinou pro rozvoj úspěšné firmy nestačí. Nezbytný je především dostatek financí. Kde je získat? Poradí vám kapitálový průvodce. Podívejte se, co všechno v něm najdete.


Co je kapitálový trh?

Část trhu s kapitálem, na které se odehrává pohyb finančních nástrojů. Předmětem obchodování jsou zejména cenné papíry se splatností delší než jeden rok. (Krátkodobé cenné papíry se splatností do jednoho roku se obchodují na trhu nazývaném peněžní trh.)


K čemu kapitálový trh slouží?

Kapitálový trh a trh s kapitálem jako celek je jedním z nejdůležitějších prvků každé zdravé ekonomiky. Slouží k přesunu finančních prostředků (kapitálu) od investorů ke společnostem, které mohou finanční prostředky produktivně využít. Vhodně tak doplňuje bankovní financování a financování z vlastních zdrojů.

Kapitálový průvodce aneb nebankovní trh s kapitálem

Trh s kapitálem zahrnuje veškerý pohyb kapitálu v ekonomice. Jeho primárním účelem je zajistit přesun finančních prostředků (kapitálu) od investorů a střadatelů ke společnostem, které mohou finanční prostředky produktivně využít.

Základním zprostředkovatelem tohoto pohybu kapitálu jsou bankovní instituce, které si půjčují peníze od svých klientů a ty dále půjčují společnostem, aby je produktivně využily. Vedle bank se společnostem nabízí i jiné možnosti, jak získat peněžní prostředky na trhu s kapitálem.

Mezi tyto alternativy patří zejména:

  • Kapitálový trh, na kterém se obchodují cenné papíry (dluhopisy, akcie).
  • Privátní investoři, kteří jsou schopni poskytnout dluhové financování (privátní dluh) nebo vklad přímo do společnosti.
  • Inovativní platformy, které pomocí webového rozhraní dokážou zprostředkovat půjčku, emisi a prodej dluhopisů, nebo dokonce i prodej vlastnického podílu na společnosti.

Online konference Kapitálového průvodce

Play
Placeholder