Logo
Cross

Jak využít web?

Eye

Zobrazení stránky: -

Na webu kapitalovypruvodce.cz naleznete přehled základních druhů financování dostupného na trhu s kapitálem, který Vaší společnosti pomůže zorientovat se ve světě nebankovního financování chodu a rozvoje Vaší společnosti.

Cílem webu je poskytnout základní informace potřebné k posouzení přínosu, ceny a možnosti využití jednotlivých druhů financování pro Vaše podnikání. Web slouží jako startovací dráha pro podnikatele, kteří si s jeho pomocí mohou porovnat jednotlivé druhy financování a správně vybrat finančního poradce/odborníka, který pomůže se zajištěním financování pro další rozvoj.

Play
Placeholder

Proč spolupracovat s poradcem/
odborníkem?

Podnikatelé jsou ochotni podstupovat riziko a zřejmě kvůli tomu, že sami dokázali vybudovat vlastní firmu, mají často pocit, že poradce nepotřebují.

Vstup na nebankovní trh s kapitálem je ale velmi důležitá strategická činnost, kterou společnost v mnohých případech absolvuje jednou za život, a měla by ji tedy zvládnout hned na poprvé správně. Velké většině společností se nevyplatí zaměstnávat experty na oblast kapitálových trhů, kteří budou mít na starosti jen tuto agendu. Poradci se na tuto oblast specializují a mají s procesem zajištění financování prostřednictvím trhů s kapitálem dlouhodobé zkušenosti.

Je tedy na místě uvažovat o pomoci finančního poradce, který se o celý proces postará a je placený za jeho úspěšnost. Poradci navíc pomohou dojednat výhodné podmínky obchodní transakce.

Kroky k získání financování

Na tomto místě jsme pro vás připravili jednoduchý návod, který společnosti pomůže využít stránku kapitalovypruvodce.cz k pochopení trhu s kapitálem, nalezení těch správných odborníků a získání financování na trzích v šesti krocích.

Graf

1. Definování potřeby financování

Na začátku je nezbytné si ujasnit, jaké je směřování společnosti, jaké plánuje realizovat projekty a kolik bude jejich realizace stát peněz. Na základě těchto informací by si měla společnost definovat zejména:

  • Kolik peněz bude potřebovat k financování projektu?
  • Jak rychle potřebuje mít peníze k dispozici?
  • Je vedení společnosti a majitelé ochotni spolupracovat s dalším investorem?

2. Přehled druhů financování na trhu s kapitálem

Předtím, než bude Vaše společnost hledat a kontaktovat finanční poradce/odborníka, je dobré si udělat základní přehled o dostupném financování a jeho základních vlastnostech tak, aby odpovídaly konkrétním požadavkům společnosti, tj. zejména:

  • Kolik finančních prostředků může společnost získat?
  • Kdy by měla společnost využít financování?
  • Co jednotlivé druhy financování společnosti přinesou?
  • Jak nákladná je zvolená varianta?

Na Kapitálovém průvodci naleznete především informace o základních druzích financování na trhu s kapitálem, kdy je vhodné jednotlivé druhy financování použít k získání peněžních prostředků, jaké jsou náklady (zvolené varianty), zásadní výhody a nevýhody a popis procesu získání finančních prostředků.

Každá sekce je doplněna o inspirativní příběh podnikatele formou videa a článku, který financování úspěšně získal a může se podělit o své zkušenosti.

V závěru sekce naleznete seznam kontaktů na odborníky, kteří mají v oblasti dlouholeté zkušenosti a pomohou Vám financování získat.

3. Srovnání druhů financování

Nyní si sepište nejdůležitější parametry a srovnejte výhodnost a dostupnost jednotlivých druhů financování pro Vaši společnost.

Ve výběru může pomoci kvíz Kapitálového průvodce.

4. Kontakty na poradce/odborníky

V momentě, kdy má společnost základní představu o dostupných variantách financování, je vhodné si ujasnit, co od poradce očekává a podle jejich zaměření si vybrat toho nejvhodnějšího. Na Kapitálovém průvodci je připraven seznam poradenských společností/odborníků pro každý druh financování.

O poradenských společnostech si vyhledejte dodatečné informace a v případě dotazů se nebojte poradenské společnosti přímo nezávazně oslovit. Vzhledem k tomu, že firmy obvykle nezaměstnávají odborníky na financování na trhu s kapitálem, je vhodné si nechat poradit ve většině případů od poradenských společností. Společnost se nicméně může rozhodnout získat financování i samostatně. Vhodné je to zejména v případech, kdy se jedná o méně významnou částku nebo má zvolený druh financování značně standardizovaný proces. Vhodným příkladem mohou být podílové a dluhové inovativní platformy, které mají přesně definovaný proces získání financování. Jednotlivými kroky tak společnost provedou od začátku až do konce a částečně zastoupí roli finančního poradce.

5. Výběr poradce

Společnost by měla oslovit několik vybraných poradenských společností s žádostí o předložení nabídky včetně žádosti o reference. Úspěšná poradenská společnost se většinou může pochlubit řadou spokojených klientů. Doptejte se na všechny informace, které potřebujete vědět pro výběr toho nejlepšího poradce.

V případě inovativních platforem může společnost zvážit oslovit přímo odborníky inovativních platforem.

6. Zajištění financí

Na základě průzkumu si společnost zvolila finančního poradce, který jí pomůže s celým procesem zajištění financování a jeho nastavení podle požadavků Vaší společnosti.

Doporučujeme domluvit finanční odměnu podle úspěšnosti financování, abyste si zajistili, že je finanční poradce motivován získat ty nejvhodnější podmínky dostupné na trhu s kapitálem.

V případě inovativních platforem provedou společnost jednotlivými kroky přímo odborníci platformy, kteří částečně zastoupí roli poradenských společností.